U příležitosti ETM je možné se zapojit do akce s názvem „Do práce na kole“, a to od pondělí 18. do pátku 22. září.
Město Ostrava se zapojí do Evropského týdne mobility (ETM), kampaně na podporu udržitelných forem dopravy. Rozhodla o tom rada města. Kampaň se koná od roku 2002 vždy od 16. do 22. září. Jejím vyvrcholením je Evropský den bez aut, který připadá na poslední den týdne mobility. Letošním tématem ETM je sdílená, čistá a inteligentní mobilita.
Již druhým rokem se týmy ostravských škol mohly zapojit do květnové kampaně Do školy na kole. Dvoučlenné týmy žáků 7 škol mezi sebou soutěžily ve dvou kategoriích, na délku a pravidelnost dojíždění.
Až do konce května probíhá mezi obyvateli Ostravy tazatelský průzkum týkající se dopravy a využívání služeb a obchodů v centru města.
V úterý 3. května 2017 se na odboru dopravy Magistrátu města Ostravy konalo losování soutěžících, kteří se přihlásili a správně odpověděli v testu tradiční dubnové Dopravně znalostní soutěže. Losování se zhostil vedoucí odboru Ing. Břetislav Glumbík. Výhry si vylosování soutěžící slavnostně převezmou během května na půdě Nové radnice.
Evropská agentura pro životní prostředí informovala u příležitostí Mezinárodního dne informování o hluku, že přibližně 100 miliónů Evropanů je vystaveno negativním účinkům hluku, a automobilová doprava je jeho hlavním zdrojem, jak v městských, tak i mimoměstských oblastech.
Již druhý ročník soutěže Do školy na kole se rozběhne v květnu v Ostravě. Do soutěže se přihlásilo 7 základních škol. Soutěž je určena dvojicím žákům nebo žákyň 9. tříd základních škol a má motivovat ke změně životního stylu. Soutěží se celý měsíc ve dvou kategoriích – na pravidelnost dojíždění a na vzdálenost.
Ještě týden mají občané Ostravy a správně přidružených obcí možnost zapojit se do internetové Dopravně znalostí soutěže Aktivu BESIP.
Oblíbená aplikace SmogAlarm, která zobrazuje data měřících stanic Českého hydrometeorologického ústavu, byla aktualizována. Pomocí této mobilní aplikace, určené pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, mohou uživatelé zjistit aktuální stav kvality ovzduší na vybraných stanicích v blízkosti místa, kde žijí nebo se právě nachází. SmogAlarm jim slouží jako pomůcka pro plánování aktivit, kterým se chtějí věnovat, s ohledem na kvalitu ovzduší.
V květnu se již popáté mohou zaměstnanci ostravských firem, podniků i škol zapojit do kampaně Do práce na kole. Motto kampaně „Do práce na kole jezdí i profíci!“ naznačuje, že na kole nemusejí jezdit jen sportovci v elastických dresech, ale kdokoliv a z jakéhokoliv oboru včetně lidí, jejichž práce je opravdu náročná.
Projekt RESOLVE odstartoval výměnou zkušeností a sběrem osvědčených postupů (Good practices) v oblasti snižování emisí oxidu uhličitého vytvořených dopravou spojenou se zásobováním a jízdami za obchodem a službami v centrech měst a obcí.
U příležitosti předání rozhodnutí o poskytnutí dotace z Ministerstva životního prostředí, která umožní ostravskému magistrátu rozšíření své flotily vozidel na alternativní pohon, ocenil ministr Richard Brabec zaměření výstavy Zdravě po Ostravě, která je aktuálně v březnu k vidění ve foyer Radnice města Ostravy.
Pokud se s jízdním kolem pohybujeme na pozemních komunikacích měli bychom mít na paměti nejen bezpečnost svou, ale i ostatních účastníků silničního provozu. I na cyklistu se vztahují právní předpisy, které upravují vybavení kola pro bezpečnou jízdu.
Evropská města a regiony si předají zkušenosti, které jim pomohou k zachování udržitelné mobility. Ostrava bude jedním z nich. Cílem projektu „RESOLVE – Udržitelná mobilita a přechod k nízkouhlíkové ekonomice služeb“ je snížení emisí a zlepšení ovzduší ve městech. Udržitelnost v dopravě je v rámci projektu myšlena v souvislosti s cestami občanů za nákupy a dopravou samotného zboží do obchodů.
Sdílení aut slučuje některé výhody individuální dopravy s některými výhodami veřejné dopravy. Pro uživatele může znamenat oproti provozování vlastního vozidla snížení investičních a provozních výdajů a starostí, pro města snížení nároků na množství parkovacích ploch.
Cestující v ostravské MHD přijali možnost platit za jízdenku platební kartou většinou pozitivně. Od 1. července letošního roku nakoupili jízdenky za téměř 7 miliónů korun. Podle údajů Dopravního podniku Ostrava platí průměrně každý den kartou na 2.500 cestujících.
S příchodem zimy a sychravého počasí většina cyklistů své kolo zazimuje. Jestli ale bez cyklistiky nemůžete být ani nyní, máme pro vás několik užitečných rad.
Chůze a jízda na kole neznečišťuje ovzduší, je nehlučná, neprodukuje skleníkové plyny, je zadarmo a má pozitivní účinky na lidské zdraví. Na krátké, nebo v případě cyklistiky středně dlouhé, vzdálenosti se jedná o velmi přínosný způsob přepravy pro lidské zdraví.
Hromadná doprava je nejčastější a nejvhodnější alternativou k automobilové dopravě. V jednotlivých parametrech často nehraje prim, ale v celkovém pohledu je z hlediska ceny, rychlosti, dostupnosti a zdraví nejpřijatelnější. Zejména v dnešní době, s nedostatkem fyzické aktivity, kdy je pro mnohé cesta na zastávku jedinou fyzickou aktivitou celého dne.