;

Ostrava se v posledních dubnových dnech připojila k celosvětové kampani na podporu ochrany životního prostředí – Den Země. Tentokrát měly organizaci v rukou ostravská střediska volného času.

Pomyslným vrcholem letošního ročníku Dne Země byl program v Ostravě-Porubě 25. dubna, který zaujal více než 3 tisícovky lidí. Letos byl rozšířen o podporu alternativních forem dopravy v rámci projektu Zdravě po Ostravě. Návštěvníky tu v rámci tzv. Čistého areálu čekaly ukázky elektromobilů užívaných v běžném silničním provozu, elektrokoloběžek a elektrokol, propagace cyklistiky, chůze a veřejné hromadné dopravy.

Svůj významný prostor měla i akce „Do práce na kole“, která motivuje zaměstnance ke zdravější (a také ekonomicky zajímavé) formě dopravy do zaměstnání.

Majitelé kol měli možnost označit své kolo syntetickou DNA; a této možnosti využily desítky návštěvníků. Někteří si nechali označit i kompenzační pomůcky, například elektrický skútr.

Vynikající spolupráci v této oblasti poskytla Městská policie Ostrava, kromě značení kol strážníci zajišťovali část programu (hřiště, prezentace + vozidla), řídili dopravu a doprovodili cyklisty při cyklojízdě. Právě jarní cyklojízda celou akci završila. Cílovou pásku měla u Trojhalí Karolina a provázel ji velký zájem milovníků jedné stopy, navzdory deštivému počasí.

Projekt Zdravě po Ostravě je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky a Ministerstvem životního prostředí. www.mzp.cz, www.sfzp.cz, www.zdravepoostrave.cz

Petr Havránek Autor článku: